ABD, Filistin’in tam BM üyeliği için sunulan tasarıyı veto etti

T24 Dış Haberler

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Filistin’in BM’nin tam üyesi olması için sunulan karar tasarısını veto ederek sürecin ilerlemesini engelledi.

Karar tasarısı BM’de 12 kabul oyu alırken sadece ABD tarafından veto edildi. Britanya ve İsviçre çekimse oy kullandı. Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, tam üyelik statüsünü “Ülkeler topluluğu arasında hak ettiğimiz yeri almak” diye nitelemişti. 

Oylamanın ardından Mansur, “Kendi kaderimizi tayin etme hakkımız doğal bir haktır. Vatanımız olan Filistin’de özgür ve egemen yaşamak tarihsel hakkımızdır” dedi. 

İsrail Dışişleri Bakanı İsrael Katz ise oylamadan sonra, “Utanç verici öneri reddedildi. Terörizm ödüllendirilmeyecek” ifadelerini kullandı.

BMGK, düzenli olarak Filistin-İsrail çatışmalarında iki devletli çözüm çağrısı yaptı, ancak müzakerelerde bu talep karşılık bulmadı. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, oylamanın sabahında bu tasarının bölgeyi iki devletli çözüme yaklaştırmayacağını söylemişti. 

Thomas-Greenfield veto kararlarını şöyle açıkladı: “Tasarı, Filistin Yönetimi’nin BM üyesi olmasının önünü açıyor. Şu anda Filistinliler, ülkeleri olması gereken yerin büyük bir bölümünü kontrol edemiyor. Bu bölge bir terör örgütü kontrol ediyor”.  ABD, Hamas’ı terör örgütü olarak niteliyor.

ABD ve BMGK’nın diğer dört daimi üyesinin herhangi bir tasarıyı tek başına veto etme hakkı bulunuyor. 

Ceazyir’in sunduğu karar tasarısı kabul edilseydi BMGK, BM Genel Kurulu’na Filistin’in üye yapılmasını teklif edecekti. 

Mevcut olarak BM’de gözlemci üye statüsüne sahip Filistin’in tam üye olması, ülke için sembolik bir zafer olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir